26 Mart 2019 Salı
Ana Sayfa Haberler Dokümanlar Videolar Ulaşım


Altunizade Korusu


10 Mayıs 2016

 

Validebağ da girişimler sürerken validebağ havzasında bulunan Altunizade korusunda çevre halkı 9 yıldır şenlik düzenliyor. Düzenlenen şenlikler birinci gün fener alayı ile mahalleliye duyuruluyor. İkinci gün minderini alan yeşil alana gelip oturarak eskinin yazlık sinema bahçelerindeki tadı yakalamaya çalışıyor. Gönüllü arkadaşlar limonata, patlamış mısır, çay yaparak geceye renk katıyor. Ertesi gün piknik sepetini alan mahalleli Altunizade korusunda buluşup günün keyfini çıkartıyor. Yediden yetmişe herkes şarkılar söyleyerek, halk oyunları oynayarak, müzik yaparak kendi becerileri ile şenliği renklendiriyor. Bir de teknik grup var ki onların ön çalışması olmasa etkinliklerin yapılması olanaksız. Örneğin sinema perdesinin hazırlanması, ses düzeninin montajı, gösterilerin yapıldığı platformun kurulması gibi. Günümüzde artık kalmayan bu güzellik çevre insanını biri birine yaklaştırıp ortak değerlerine sahip çıkmaya yöneltiyor.

Altunizade korusunda 22 dönüm civarında. İçinde 1500 ağaç var. Hatta nesli tükenen “cehri” denilen bir türden birkaç tane bulunuyor.

Sümer holdingin malı olan arazi özelleştirme çerçevesinde Marmara üniversitesine bila bedel devredildi.

1999 da üniversite Altunizade korusuna  otopark ve hastane yapmak için harekete geçti araziyi tel örgü ile kapattı. Çevre halkının çabaları sonucu  bu arazi 16/02/2000 tarih 11444 numaralı kararla  birinci derece sit alanı ilan edildi. Bu çabalarımızın içinde Rektör Turay Yardımcı, Dekan ve Vali ile birkaç defa görüşüldü. Buna rağmen Marmara üniversitesi Altunizade koruluğuna otopark yapma girişimlerini sürdürerek dozerleri araziye soktu. Duyarlı inisiyatif dozere engel olarak basını da devreye sokarak vali ile tekrar görüşmeler sonucu korunun bozulmasını engelledi.

 

Son Haberler
Koruma Kurulu ağaç kesimine izin verdi.
Validebağ korusu tarihi ve biz
LEYLEKLER
Validebağ Havzası Neresi?
Validebağ Korusu
Validebağ korusunda kim ne yapmak istedi
Tüm Haberler >>


Web atolyesi