24 Ocak 2019 Perşembe
Ana Sayfa Haberler Dokümanlar Videolar Ulaşım


Çalışmaları birkaç ana başlık altında toparlarsak.


10 Mayıs 2016

 

Emlak vergisine itiraz

Üsküdar belediyesi 1998 emlak vergi beyannamesini düzenlerken m2 birim değerleri 80 ila 300 oranında artırdılar. Hiçbir özel durum olmaksızın artan emlak vergisine semt sakinleri isyan etti. Altunizade muhtarı Cafer Koç’a giderek şikayetlerini dile getirdiler. Muhtar ve inisiyatif konuyu inceleyip aşırı şekilde artan emlak vergisine itiraz etti. Bu çalışmalar çerçevesinde Üsküdar’da görev yapan 40 muhtarın desteği alındı, Belediye başkanı ile görüşmeler yapıldı, belediye önünde basın açıklaması yapıldı, Kent TV’ de açık oturuma katılarak yapılan mücadele çevre sakinleri lehine sonuçlandı.

 

 

Deprem Çalışmaları

5 yıldır her Perşembe saat 20:00 de Altunizade muhtarlığında toplanan bu inisiyatif çevre bilinci ile çalışmalarını sürdürürken 17 Ağustos depremi yaşandı. Hemen harekete geçen inisiyatiften 10 arkadaş Değirmendere’ye , 5 arkadaş da Kaynaşlı’ya giderek kurtarma çalışmalarında bulundu. Kaynaşlı'dan 1 kişi kurtarıldı. İnisiyatif halen devam eden depremle ilgili mahalle çalışmasını başlattı. 2 Ekim 1999’da Psikiyatr Tamer Aker ve Psikolog Banu Akman Çevre halkına Altunizade kültür merkezinde depremle ilgili bir konferans verdi. Öğretmen Sıdıka Özerbay (Sağlık meslek lisesi) ilk yardım konusunda öğretmen evinde ve Erzurum Sitesi camisi konferans salonunda  defalarca tekrar eden seminerler verdi.

Bazı arkadaşlarımız arama kurtarma seminerlerine katılarak kendilerini geliştirip öğrendiklerini bizlere aktardılar. 5. Altunizade şenliğinde bir apartmanın 4. Katından ip ile aşağıya inerek öğrendiklerini sergilediler. Hulusi Kentmen sokak örnek bir deprem çalışması ve hazırlığı yaparak diğer ..komşularına örnek oldular. Mahalle organizasyonları halen hayata geçirilmeye çalışılıyor.

İletişim Çalışmaları

İletişim çalışmaları çerçevesinde Altunizade postası adlı dergi çıkartıldı . bu dergide Altunizade muhtarı Cafer Koç mahalleliye seslendi. Uzun yıllar altunizade de oturan esnaflar tanıtılmaya çalışıldı. O günlerde çevrede olup bitenler mahalleliye duyuruldu. Daha sonra da Barbaros postası çıkarılmaya başlandı. Yurttaş inisiyatifi komşularının desteğini yanında görmek istediği zaman onlara   broşürler el ilanları pankartlar duvar afişleri ile ulaşmaktadır.

Mart 2000 den itibaren aktif hale gelen  web sayfası (http//validebag.8k.com)  ile de iletişim sağlanmakta ve bu sayfanın yenilenmesi çalışmaları da devam etmektedir.

Baz İstasyonları ile ilgili Çalışmalar

Ağustos 2000 de gündemimize insan sağlığını tehdit eden baz istasyonları girdi.

Validebağ havzasında 12 tanesi tespit edilen baz istasyonlarını kaldırtmak için çalışmalar başlatıldı.

 

Validebağ inisiyatifinin çalışmaları yalnız bununla da kalmıyor. Sokaktaki her yanlış onları ilgilendiriyor .Örneğin Marmara hastanesinin karşı kaldırımına yapılan sıralı kulübe dükkanlar çabalar sonucu kaldırılıyor. Kısaca çevrede olan biten her şey bu duyarlı insanları ilgilendiriyor.

 

9-10 Kasım 2000 Validebağ korusunda Haydarpaşa Lisesine bitişik arazide harfiyat yapılarak 13 kamyon toprak yayılmıştır. Üsküdar Kaymakamının yazılı emri ile polis kontrolünde gerçekleşen bu işlem deprem tatbikatı gerekçesi ile yapılmıştır. Oysa sit alanı ilan edilen bu arazide koruma kurulundan izin alınmadan hiçbir işlem yapılamaz. Yurttaş insiyatifi çalışmanın ilk anından itibaren tepkisini göstererek çalışmalara engel olmaya gayret etmiştir.

·          Fotograflar çekilip Üsküdar 5. Noterine tespit yaptırıldı.

·          Üsküdar Kaymakamı için Savcılığa suç duyurusunda bulunuldu.

·          Valiliğe yapılan şikayetler sonucunda Valilik müfettişleri oly yerine gelerek durum tespiti yaptı .

Konu ile ilgili basın açıklamaları yapıldı. Yapılan açıklamalar 13 Kasım 2000 ve 30 Kasım 2000 tarihli Hürriyet İstanbul gazetesinde yer aldı.
Son Haberler
Koruma Kurulu ağaç kesimine izin verdi.
Validebağ korusu tarihi ve biz
LEYLEKLER
Validebağ Havzası Neresi?
Validebağ Korusu
Validebağ korusunda kim ne yapmak istedi
Tüm Haberler >>


Web atolyesi