26 Mart 2019 Salı
Ana Sayfa Haberler Dokümanlar Videolar Ulaşım


Validebağ Korusu


10 Mayıs 2016

Validebağ Korusu, İstanbul-Üsküdar ilçesine bağlı Altunizade sınırları içerisinde bulunan 354.076 m2 alana sahip tarihi ve doğal güzellikleriyle( her şeye rağmen) hala insanı büyüleyen bir korudur. Koru, 1956 yılında Milli Emlak tarafından Milli Eğitim Bakanlığına tahsis edilmiş olup ,Cumhuriyetin ilk yıllarından 1956 yılına kadar da Milli Eğitim Bakanlığı tarafından kullanılmıştır.

Koruda Cumhuriyet öncesi ve sonrası yapılar mevcut olup, korunun geçmişten bugüne işlevinin ve kullanılmasının tarihine bir göz atılması halinde, Türkiye'nin tarihine ve İstanbul'un kentsel anlamdaki gelişim dönemine ışık tutacaktır. Koru içinde en göze çarpan yapılar Adile Sultan Kasrı ve Sultan Abdülaziz Av Köşküdür. Adile Sultan Kasrı şu anda Öğretmen Evi olarak kullanılmaktadır. Av Köşkü ise izci müzesi(!) olarak 1999 yılı Mayıs ayında değerlendirmeye alınmıştır. Bu yapılara ilave olarak Koruda Validebağ Prevantoryumu (Mustafa Necati Bey Huzur Evi -faal), Öğretmenler Hastanesi -faal, Validebağ Sanatoryumu-kısmen faal, Çamlı Köşk, Kuş Evi,Anadolu Sağlık Meslek Lisesi-  bulunmaktadır. Lise koru içinde ki yeni binasına taşınmıştır. Validebağ Korusu doğal zenginlikleri açısından da görülmeye değer bir yerdir. İçinde yaşları 15 ile 400 yıl arasında değişen 25 türden, yaklaşık 4000 adet ağaç vardır. Ayrıca koru 26 tür kuşun yaşam alanıdır.

Validebağ korusu, Cumhuriyetin ilk yıllarından 1980 yılına kadar sağlık alanında eğitim emekçilerine, başarıyla hizmet etmiştir. İlk yıllardan 1970' li yıllara kadar tüberküloz tedavisi için önemli merkezlerden biridir. Web -sayfamızdaki fotoğraflardan da görüleceği gibi zayıf, çelimsiz, tüberküloz olması muhtemel Anadolu öğrenci ve öğretmenleri, bu koru içindeki yapılarda ve doğal ortamda hem tedavi edilmiş hem de eğitilmişlerdir.

1970 yılından sonra ise, tüberkülozun azalmaya başlamasıyla birlikte diğer sağlık branşlarında da hizmet verilmeye başlanmıştır., ve bu yıllarda da korunun tüm tarihi ve doğal dokusu,  korunmaya çalışılmıştır.

1980 yılından sonra ise koru içindeki sağlık kuruluşlarında döner sermayenin ortadan kaldırılması ve koruya bakan kadrolu 20 personelin işten el çektirilmesiyle Validebağ Korusu tarihinin parlak günleri, sona erme sürecine girmiş ve korunun doğal zenginlikleri yok olmaya ve tüm tarihi yapıları bakımsızlığa terkedilmiştir. Bu yılların getirdiği 'her ne pahasına olursa olsun gelişme ve kalkınma' anlayışı Validebağ korusunda da etkisini göstermiş ve Koruya rant yaratılacak alan olarak bakılmaya başlanmıştır.

Afrika dan Avrupa ya göç eden bir çok türde göçmen kuş İstanbul Boğazı üzerinden geçerek göç etmektedir. Validebağ korusu ve çevresi bu türlerden biri olan leyleklerin dinlenme alanı idi. Binlerce yıldır buraya gelen çok sayıda leyleğin sayısı, maalesef  3M Çamlıca Konaklarının yapılmasından sonra giderek azalmış, ve 1999 yılında Validebağ bu tarihi misafirlerini kaybetmiştir. Bu güne gelindiğinde bütün çabalara rağmen koruya müdahaleler devam etmektedir ve doğal doku giderek bozulmaktadır. Şehrin ortasında böyle bir doku yaratmak bir daha mümkün olmamaktadır.

Son Haberler
Koruma Kurulu ağaç kesimine izin verdi.
Validebağ korusu tarihi ve biz
LEYLEKLER
Validebağ Havzası Neresi?
Validebağ Korusu
Validebağ korusunda kim ne yapmak istedi
Tüm Haberler >>


Web atolyesi