26 Mart 2019 Salı
Ana Sayfa Haberler Dokümanlar Videolar Ulaşım


Validebağ Havzası Neresi?


10 Mayıs 2016

 Bu havza ile ilgilenen yurttaşlar kimler?

 

Validebağ havzası; Validebağ ve Altunizade korularının  içinde bulunduğu, doğal güzellikleri barındıran; Altunizade, Barbaros, Koşuyolu,Acıbadem Muhtarlıklarını kapsayan geniş bir alan.

Türkiye’nin her yerinde olduğu gibi bu havza da yapılaşmanın hışmına uğramış.

Bu havzada yaşayan duyarlı yurttaşlar son kalan yeşilliğin yitip gitmesine izin vermek istemiyorlar. Önceleri bireysel olan birtakım çabalar çevre halkının birbirine destek vermesi sonucu sivil bir inisiyatife dönüştü. Bu inisiyatif Cumhuriyet tarihinin ilk 10 sivil inisiyatiflerinden biri seçildi. “Birlikten kuvvet doğar” ilkesinin burada da geçerli olmasıyla çevre halkı birçok şeyin üstesinden geldi.

Bu hareket, Altunizade Muhtarı Cafer Koç’un, duyarlı yurttaşları etrafında toplayıp, her Perşembe bıkmadan usanmadan, 9 yıldır çevrenin sorunlarını nasıl çözeriz, daha iyi bir çevrede nasıl yaşarız, komşuluk ilişkilerimizi nasıl pekiştiririz konulu sohbet toplantıları ile güç kazandı.

Zaman zaman Validebağ Öğretmen evinde, de yapılan  çalışmalar, yine bu yurttaşların ilgisi ile devam ediyor. 1999 seçimlerinde duyarlı bir muhtarın başarılı olması için inisiyatif çok çaba harcadı ve bu hareketin içinde yer alan  Barbaros Mahallesi Muhtarı seçilen Yasemin Çakır göreve başladı . İkinci dört yıllık secimi de kazanarak duyarlı bir muhtar insiyatifle birlikte çalışmasını sürdürüyor.
Son Haberler
Koruma Kurulu ağaç kesimine izin verdi.
Validebağ korusu tarihi ve biz
LEYLEKLER
Validebağ Havzası Neresi?
Validebağ Korusu
Validebağ korusunda kim ne yapmak istedi
Tüm Haberler >>


Web atolyesi