26 Mart 2019 Salı
Ana Sayfa Haberler Dokümanlar Videolar Ulaşım


LEYLEKLER


10 Mayıs 2016

Leylekler tropik ve subtropic bölgelere yayılmıştır. Oldukça iri,büyük cüsseye sahip kuşlardır. Uzunlukları 80-160 cm,boyları ise 30-120 cm arasında olabilir. Uzun bacakları ve uzun, sert, sivri uçlu gagaları vardır. Bacaklarını arkaya, boyunlarını öne doğru uzatarak uçarlar. Genellikle sessizdirler,düşük sesli hırıltı gibi veya ıslık sesi gibi sesler çıkartırlar ve gürültülü bir şekilde gagalarını birbirine çarparak takırdatırlar. Ayaklarının yarım perdeli olması ve uzun bacakları olması onlara sığ sularda yürüme kabiliyeti kazandırır. Tüyleri siyah-beyazdır.

Böcekleri ve solucan gibi nemli ortamlarda yaşayan canlıları yerler ve bazen de leş ile beslenirler.

Erkek ve dişi leylekler birlikte kuluçkaya yatarlar ve yavrularına birlikte bakarlar. Bir seferde kuluçkaya yatılan yumurta sayısı 3-6 arasındadır. Yumurtalar beyaz renkte ve oval olup düzgün ve hafifçe parlak yüzeye sahiptir. Yavrular 4-7 haftalık iken yuvayı terk ederler.

 

Leyleklerin 13 türü mevcuttur. Validebağ ve çevresine bir zamanlar göçleri esnasında konan leylekler;beyaz leylek (ciconia ciconia) olup 1984 yılı sayım sonuçlarına göre bu türün Dünyadaki popülasyonu 450.0000 civarındadır. Bu türün üreme alanları ise Orta ve Doğu Avrupa, Karadeniz ve Hazar Denizi kıyıları,İberya ve Kuzey Afrika'dır. 450.000 'den fazla leylek kışın Avrupa'dan,Anadolu topraklarını geçerek Afrika'nın güneyine göç ederler ve burada kışı geçirirler. Bu göçleri esnasında Afrika'dan Avrupa'ya gitmek için Akdeniz üzerinden uçmak daha kestirme gibi görünse de Anadolu toprakları üzerinden göçlerini tamamlarlar ve uçsuz,bucaksız Akdeniz suları üzerinden uçma yerine karadan uçmayı tercih ederler. Bunun sebebi karalarda oluşun hava akımlarını kullanarak havada adeta süzülerek daha az enerji harcamalarıdır. Termal olarak ifade edilen bu hava akımlarından birinden çıkarak diğerine girerler ve bu süzülmeleri esnasında hızları 30-60 Km/saat'e kadar çıkabilir.

Bu leylek türleri bacalara yuva yaparlar. Aynı yuvayı her sene kullanırlar ve sürekli malzeme ilave ederler. Bu yüzden yuvaların çapları 2.5 metre, yüksekliği 2 metre ve ağırlığı 500-900 Kg arasında olabilir.

Son Haberler
Koruma Kurulu ağaç kesimine izin verdi.
Validebağ korusu tarihi ve biz
LEYLEKLER
Validebağ Havzası Neresi?
Validebağ Korusu
Validebağ korusunda kim ne yapmak istedi
Tüm Haberler >>


Web atolyesi