16 Şubat 2019 Cumartesi
Ana Sayfa Haberler Dokümanlar Videolar Ulaşım


Sokak Çalışması Örnek:3


10 Mayıs 2016

3. Metin:

HULUSİ KENTMEN SOKAĞI SAKİNLERİ DEPREMDEN KORKMUYOR

 

Sokağımız sakinlerinden küçük bir grup, olası bir depreme hazırlıklı olmak için  biraraya gelmeye karar verdik. Hulusi Kentmen Sokak'ta oturan bütün tanıdıklarımızı bu niyetimizden haberdar ederek 6 Aralık 1999'da Müge-Kaya Ova'nın evinde ilk toplantımızı yaptık. O günden sonra 15'er günlük aralarla düzenli olarak toplandık ve yetmişin üzerinde ailenin katılımını sağlayarak gerçek bir dayanışma örneği verdik. Deprem bizi artık daha az korkutuyor; çünkü hatırı sayılır maddi önlemler aldık; ama çok daha önemlisi artık komşular olarak birbirimize ve kendimize güveniyoruz. Toplantılarımız, bize komşuluğun ölmediğini, biraz gayret edersek birlikte neler yapabileceğimizi yeniden gösterdi. Keyifli akşam sohbetleri sırasında birbirimizden çok şey öğrendik. Evlerimizin içinde, binamızda ve sokağımızda başta deprem olmak üzere olası bir tehlike ve felaket durumunda neler yapmamız gerektiği konusunda fikir alış verişinde bulunduk ve bu fikirleri uygulamaya koyduk. Artık hepimizin, karınca kararınca hem kendi evlerimizde, binalarımızda böyle bir durumda ihtiyaç duyacağımız bilgi ve donanımız var, hem de H.Kentmen sokak olarak ortaklaşa sağladığımız araç gerecimiz var. Hazırlıklarımız henüz bütünüyle tamamlanmış değil, ama birbirimizi tanıyor ve güveniyoruz ya, en önemli mesele hallolmuş demektir diye düşünüyoruz. 

İlk adım atıldıktan sonra arkası geldi; önce deprem evi olarak düzenlemek üzere Selma ve Salim Aydoğdu bize garajlarını verdiler sağolsunlar. Aramızda topladığımız paralarla kapısını yaptırdık, Osman Elmas da garajı elden geçirerek kullanılır hale getirdi. bize. Toplantılarımız sırasında belirlediğimiz malzemeyi sırasıyla edinmeye başladık. Önce yangın söndürücüler aldık, hem binalarımıza hem de deprem evimiz için. Sonra 30 metrekarelik bir çadır edindik. Daha sonra Mustafa Çelik'in katkısıyla da jeneratörümüzü alıp deprem evimize koyduk; Barınmayla, sağlık ve ilk yardımla ilgili diğer ihtiyaçlarımızı çeşitli komşularımız sağladılar, sağlıyorlar.

 

Sokağımız bazı sakinleri her pazar saat 13.oo'de Site Cami'inin toplantı salonunda düzenlenen seminerlere katılarak ilk yardım, felaket psikolojisi, yangın söndürme, deprem ve önlemler gibi konularda bilgilerini derinleştiriyorlar. Bir çok Hulusi Kentmenli hanım ilk yardım kursuna katılarak bu konuda güven sağladılar bize. Ve sokağımızdan Nilgün Nalbant, Serkan Gemalmaz, Feride Ömeroğulları ve Ali Kurultay Sivil Savunma Md. düzenlediği arama-kurtarma eğitimine katılarak sertifikalı sivil savunmacı oldular. 

Hulusi Kentmenliler, dediğimiz gibi artık depremden (ve bu arada yangın gibi diğer felaketlerden de) daha az korkuyoruz, komşularımıza güveniyoruz ve de iki haftada bir biraraya gelerek akşam çayı keyfi yapıyoruz.

 

Altunizade Mahallesi Deprem Komitesi de çalışmalarını sürdürüyor. Eğer siz de kendi sokağınızda benzer bir girişimde bulunmak ya da daha geniş bilgi almak isterseniz muhtarlıkla işbirliği içindeki komitenin üyelerinden Turgay Kurultay'la muhtarlık üzerinden ya da yerelonlem@hotmail.com adresinden internet aracılığıyla ilişkiye geçebilirsiniz.

 

Darısı diğer sokakların başına diyoruz.

Son Haberler
Koruma Kurulu ağaç kesimine izin verdi.
Validebağ korusu tarihi ve biz
LEYLEKLER
Validebağ Havzası Neresi?
Validebağ Korusu
Validebağ korusunda kim ne yapmak istedi
Tüm Haberler >>


Web atolyesi