16 Şubat 2019 Cumartesi
Ana Sayfa Haberler Dokümanlar Videolar Ulaşım


Sokak Çalışması Örnek:2


10 Mayıs 2016

2. Metin:

HULUSİ KENTMEN SOKAK'TA DEPREM HAZIRLIK ÇALIŞMALARI

 

Sokağımız sakinlerinden küçük bir grup, olası bir depreme hazırlıklı olmak için  biraraya gelmeye karar verdik. Hulusi Kentmen Sokak'ta oturan bütün tanıdıklarımızı bu niyetimizden haberdar ederek 6 Aralık 1999'da Müge-Kaya Ova'nın evinde ilk toplantımızı yaptık. O günden sonra 15'er günlük aralarla düzenli olarak toplandık ve 58 ailenin katılımını sağlayarak gerçek bir dayanışma örneği verdik. Deprem bizi artık daha az korkutuyor; çünkü hatırı sayılır maddi önlemler aldık; ama çok daha önemlisi artık komşular olarak birbirimize ve kendimize güveniyoruz. Toplantılarımız, bize komşuluğun ölmediğini, biraz gayret edersek birlikte neler yapabileceğimizi yeniden gösterdi. Keyifli akşam sohbetleri sırasında birbirimizden çok şey öğrendik. Evlerimizin içinde, binamızda ve sokağımızda başta deprem olmak üzere olası bir tehlike ve felaket durumunda neler yapmamız gerektiği konusunda fikir alış verişinde bulunduk ve bu fikirleri uygulamaya koyduk. Artık hepimizin, karınca kararınca hem kendi evlerimizde, binalarımızda böyle bir durumda ihtiyaç duyacağımız bilgi ve donanımız var, hem de H.Kentmen sokak olarak ortaklaşa sağladığımız donanımımız var. Hazırlıklarımız henüz bütünüyle tamamlanmış değil, ama birbirimizi tanıyor ve güveniyoruz ya, en önemli mesele hallolmuş demektir diye düşünüyoruz. 

İlk adım atıldıktan sonra arkası geldi; önce deprem evi olarak düzenlemek üzere Selma ve Salim Aydoğdu bize garajlarını verdiler sağolsunlar. Aramızda topladığımız paralarla kapısını yaptırdık, Osman Elmas da garajı elden geçirerek kullanılır hale getirdi. Mahallemizden 12 kişi ilk yardım kursuna katılarak bu konuda güven sağladılar bize. Toplantılarımız sırasında belirlediğimiz malzemeyi sırasıyla edinmeye başladık. Önce yangın söndürücüler aldık. Sonra, 30 metrekarelik çadırımızı aldık, jeneratörümüzü almak üzereyiz. Barınmayla, sağlık ve ilk yardımla ilgili diğer ihtiyaçlarımızı çeşitli komşularımız sağlıyorlar, hepsi yakında biraraya gelmiş olacak.

 

Sokağımızdan bazı sakinler her pazar saat 13.oo'de Site Cami'inin toplantı salonunda düzenlenen seminerlere katılarak ilk yardım, felaket psikolojisi, yangın söndürme, deprem ve önlemler gibi konularda bilgilerini derinleştiriyorlar
Hulusi Kentmenliler, dediğimiz gibi artık depremden (ve bu arada yangın gibi diğer felaketlerden de) daha az korkuyoruz, komşularımıza güveniyoruz ve de iki haftada bir biraraya gelerek akşam çayı keyfi yapıyoruz.

 

Toplantılarımıza katılanlardan birini mutlaka siz de tanıyorsunuzdur, bir dahaki toplantımıza sizi de bekliyoruz bu tanıdığınızla birlikte. Buyrun dayanışmamıza siz de omuz verin, komşuluğun, komşusuna güvenmenin tadını çıkarın.

H. KENTMEN SOKAK DEPREM EVİNE KATKIDA BULUNANLAR

 

 

 

 

KARAHAN AP.

KETEN AP.

OVA AP.

İlkay Abacı

Cafer Koç

Kaya Ova

Fatma Müjgan Taneri

Recep Sönmez

Faik Yalçın Ova

Remziye Karahan

Ali Sönmez

 

Ali Osman Karabayır

 

TEVFİK YILDIRIM AP.

M.Necati Sünnetçiler

KÖŞEM AP.

Hasan Kahraman

İsmail Güzelce

Selçuk Baykan

Emine Battal

Aytekin Çetin

M. Ali Gürsoy

 

Hüseyin Güneş

Salih Kaya

ORTABAHÇE AP.

Galip Ali Öztimur

Nail Yıldız

Engin Akyürek

Şevket Öner

Osman Elmas

Vedat Çorlu

 

İbrahim Demiray

Feride Ömeroğulları

ÖKTEN AP.

 

Turgay Kurultay

Ziya Ökten

 

 

Yusuf Ökten

VİLLA KENT AP. B.BL

NALBANT AP.

Ahmet Yaşar Ökten

Şahin Varış

Ali Özer

 

Emin Çelebi

Halit Ceman

VİLLA KENT AP. A.BL

Ali Sami Baktıroğlu

İbrahim Nalbant

Musa Kazım Yavuz

Ahmet Keleş

Tolga Nalbant

Ömer Azmi Baktıroğlu

Altan Elmas

Yusuf Ziya Nalbant

Ahmet Yılmaz

 

Ali Nalbant

Ali Kentmen

NUR AP.

İrfan Teyze

Yavuz Aytanır

Asuman Kaymak

 

Mustafa Çelik

SEMA AP.

ELMAS AP.

 

Recep İren

Bahattin Elmas

TOYATA AP.

KISMET AP.

Oğuz Haberdar

Doğan Özdem

Recep Ünlü

Çetin Doğan Cennet

Ufuk Taşanyürek

GEMALMAZ AP.

Atilla Atik

Atilla Okcan

Gürmay Gemalmaz

Türker-Çiğdem Kılıç

Volkan Demiralp

KAYA AP.

Sadi Elmas

Rıza Albayrak

Selahattin Kaya

Osman Elmas

 

 

M. Akif Cennet

 

 

 

 

 

 

Son Haberler
Koruma Kurulu ağaç kesimine izin verdi.
Validebağ korusu tarihi ve biz
LEYLEKLER
Validebağ Havzası Neresi?
Validebağ Korusu
Validebağ korusunda kim ne yapmak istedi
Tüm Haberler >>


Web atolyesi