24 Ocak 2019 Perşembe
Ana Sayfa Haberler Dokümanlar Videolar Ulaşım


Deprem durduğunda


10 Mayıs 2016

 

 

* Depremden sonra karanlıkta bile kalsanız çakmak, kibrit vs. yakmayın. Çıkışta bulundurduğunuz veya yerini bildiğiniz bir fener kullanın.

 

* Evi tahliye etmeden önce, elektrik, su, doğalgaz, tüp vanalarının ve şalterlerinin kapatılması için önceden kim görevliyse öncelikle o kişilerin bu işlemi yapması gerekir.

 

* Karanlıkta merdivenlerden inmek tehlikeli olabilir. Deprem için hazırladığınız çantayı çıkarken yanınıza alın.

 

* Binadan telaşla çıkmak yerine, üstünüze ilk elinize geçek kalın bir giysi alın, terlikle veya çıplak ayakla çıkmayın, ayakkabı giyinin. Sivri nesnelere veya cam kırıklarına basabilirsiniz.

 

* Deprem sonrasında kapılar sıkışabilir. Önce kapıları kırmak zorunda kalabilirsiniz. Camlı kapılardan geçerken ayrıca dikkat etmek gerekir.

 

* Merdivenlerden geçmek tehlikeliyse alternatif çıkış yolu arayın. Balkondan veya pencereden inmek durumunda iskele veya seyyar merdiven kullanmaya çalışın. Deprem paniğiyle aşırı aceleden kaçının.

 

* Yardıma muhtaç aile bireyleri varsa, önce kendi güvenliğinizi sağlayın, çıkış yolunu belirleyin, sonra gerekli önlemi alarak çıkarma işlemini yapın. Eğer bazı aile bireyleri bir yere sıkışmışsa öncelikle onları bulundukları yerden sakin davranarak çıkarın. Kendi başınıza sorunu çözemeyeceğiniz zaman, size ilk yardıma koşacak kişileri bekleyin ve zor durumdaki yakınınızı sakinleştirin.

 

* Ciddi yaralanmalar varsa, önce durumu anlayın. İlkyardımı yerinde yapın. Ya da eğer can güvenliği tehlikede değilse ilkyardımı yapabilecek birisini bekleyin. Yaralıyı güvenli biçimde çıkarın.

 

* Ev hayvanlarınız varsa büyük olasılıkla kendi başlarına çıkabileceklerdir. Onları aramakla zaman kaybetmeyin.

 

* Dışarı çıktığınızda, binada yıkılma olmasa bile binaya güvenli mesafede durun. Bina yüksekliğinin yarısı kadar bir mesafe güvenli kabul edilmektedir. Çok dar bir sokaktaysanız, binanın köşesine çapraz bir noktada durun. Bitişik nizam sokakta alçak binaların karşısında durun.

 

 

 

* Eviniz sahildeyse veya hemen sahilde olmasa bile deniz seviyesinden fazla yüksekte değilse, deprem durduktan hemen sonra üst katlara çıkın. İstanbul'da tehlike yaratabilecek tsunami (deprem nedeniyle oluşan deniz dalgası) oluşabilmektedir.

 

* Yıkılma ve eşya devrilmeleri nedeniyle sıkıştıysanız öncelikle durumunuzu kontrol edin. Yanlış hareketle daha fazla sıkışabilirsiniz. Küçük hareketlerle pozisyonunuzu rahatlatmaya çalışın ve paniğe kapılmadan yardım bekleyin. Yakınlarınızın da paniğe kapılmasına yol açmayın.

 

* Enkaz altında kaldıysanız, kurtarmanın uzun sürebileceğini bilmelisiniz. Önce pozisyonunuzu anlayın. Mümkün olduğunca az enerji harcayın. Etraf sessizleşmeden ve sizi arayan birilerinin sesini almadan bağırmayın. Varlığınızı bağırmadan duyurabiliyorsanız (sert bir cisimle betona veya demire vurmak gibi) bu yolu tercih edin. Yeriniz tespit edildiğinde durumunuzu kurtarıcılara anlatın ve sabırlı olun.

 

* Enkaz atında bazen günlerce kalanlar ve yeri tespit edilemeyenler olmaktadır. Unutmayınki dışarda arama çalışmaları sürmektedir. Hayat direncinizi yitirmeyin. Vücudunuzun kan dolaşımını sağlamak için küçük hareketler yapın. Susuzluktan böbreklerinizin zarar görmesi en büyük tehlikedir. Enkaz altında patlayan borulardan su içerek veya idrarını içerek hayatını kurtaranlar olabilmektedir.

Depremle ilgili alınabilecek bireysel önlemler öncelikle evinizdeki hazırlıklardır. Böylece en önemli sorunu çözmüş olursunuz. Çünkü aile fertlerinin en çok süresi evde geçmektedir, hem de evinizde depreme uykuda, banyoda, yemek pişirirken vb. durumlarda yakalanma riskiniz var. Ancak sorun bununla bitmiyor. Önlemlerin tüm yaşama alanlarına yayılması gerekir. İşte, okulda, sokakta, camide, sinemada vb. gerekli önlemlerin alındığından ne kadar emin olabiliriz? Bu açıdan bize düşen şey, gerekli toplumsal baskıyı oluşturmanın yanısıra bu ortamlarda ne gibi tehlikeler oluşabileceğini bilerek kendimizi korumaya çalışmaktır. Farklı ortamlarda dikkat edilmesi gereken noktalar şöyle sıralanabilir.

Son Haberler
Koruma Kurulu ağaç kesimine izin verdi.
Validebağ korusu tarihi ve biz
LEYLEKLER
Validebağ Havzası Neresi?
Validebağ Korusu
Validebağ korusunda kim ne yapmak istedi
Tüm Haberler >>


Web atolyesi