24 Ocak 2019 Perşembe
Ana Sayfa Haberler Dokümanlar Videolar Ulaşım


DEPREME KARŞI YEREL VE BİREYSEL ÖNLEMLER


10 Mayıs 2016

DEPREME KARŞI YEREL VE BİREYSEL ÖNLEMLER

 

Depreme karşı önlemler çeşitlidir. Bunları şöyle gruplayabiliriz.

 

* Pratik bilgilenme ve eğitim

 

* Depremin yıkıcı etkilerine karşı güvenliği artırıcı yatırımlar

 

* Kurtarma ve sağlık hizmetleri

 

* Deprem sonrası geçici ortamlarda yaşamı kolaylaştırıcı hazırlıklar

 

* Depremin zararlarının telafisini ve normal düzene geçişi kolaylaştırıcı mekanizmalar

 

Deprem öncesi yapılacaklar

 

Binaların güvenilirliğini saptamak en temel önlemdir. Bu nispeten zor konudan bağımsız olarak yapılması gerekenler vardır. Güvenilir binalarda bile hasarlar ve tehlike yaratacak durumlar yaşanabilir. Bunun için deprem öncesinde

 

1) Evin tehlike açısından gözden geçirilmesi

2) Nasıl davranılacağının belirlenmesi

3) Evin tahliyesini ve dışarda barınmayı kolaylaştıracak hazırlıkların yapılması gerekir.

 

 

 

Depremde tehlike yaratacak şeyler ve hazırlıklar

 

* Evde eşya kalabalığı sorun yaratabilir. Şiddetli depremde eşyaların yerlerinin değişeceğini, ortalığın karışacağını düşünmek gerekir.

 

* Avizeler, özellikle büyük kristal avizeler ciddi tehlike yaratır. Bunların kaldırılması veya özel olarak sağlamlaştırılması gerekir. Deprem anında avize altından uzak durmak gerekir.

 

* Yüksek ve dengesi kolay bozulabilecek dolaplar, vitrinler duvarlara sabitlenmelidir.

 

* Televizyon, bilgisayar gibi, düştüğünde tehlike yaratacak cihazlar fazla yükseğe konmamalı ve deprem anında bunlardan uzak durulmalıdır.

 

* Dolapların  üstüne ağır eşyalar konmamalıdır. Özellikle kavanoz, vazo gibi cam eşyanın yükseğe konmaması gerekir.

 

* Dolaplardaki porselen ve cam eşyalar dolaptan dışarı fırlayabilir. Dolap kapaklarının mandallanması veya dolap içinde perdeleme düşünülebilir.

 

* Yatağınızın üstünde ve çevresinde devrilecek ve düşecek eşya bulunmamalıdır.

 

* Evin tahliyesinde kullanılacak yolu kapatacak eşyalar, cam şişeler vb. gelişigüzel bırakılmamalıdır.

 

* Ocak veya soba yanarken olabilecek depremde yanma ve yangın tehlikesi büyüktür. Ocakların ve sobanın yakınında kolay tutuşabilecek nesneler bulunmamalıdır. Başlayan bir yangına hemen müdahele edebilmek için ocak ve soba yakınlarında ateşin üstünü kapatmak için yanmaya dayanıklı örtüler bulundurulmalıdır, veya bir örtüyü ıslatarak kullanmak üzere hazırlık yapılmalıdır.

 

* LPG tüplerinin yeri iyi düşünülmeli, gerektiğinde kolayca ateşin bulunduğu yerden uzaklaştırılabilmelidir.

 

* Elektrik şebekesi tek şalterle kesilebilmelidir.

 

* Çamaşır makinası, bulaşık makinası gibi eşyalar enkaz haline gelen binalarda bile hayat kurtarabilmektedirler. Bu eşyaların bulunduğu yere devrilebilecek, etrafını kapatacak başka tehlikeli eşyalar bulunmamalıdır.

 

* Evinizin çıkışa yakın kolay görülür bir yerinde fener bulundurun.

 

Deprem anında aile bireylerinin nasıl davranacağı

 

* Deprem anında en doğru hareket önceden belirlenmiş yakın bir noktaya yerleşip depremin geçmesini beklemektir.

 

* Şiddetli depremlerde yerin altından ve sürtünen duvarlardan, birbirine çarpan eşyalardan vs. ürkütücü sesler çıkar. İnsanları en çok korkutan ve kıyamet koptuğunu düşündüren bir etken bu sestir. Bunun normal olduğunu bilin.

 

* Şiddetli bir deprem de önce hafif başlayabilir. Başlayan bir sarsıntının şiddetlenip şiddetlenmeyeceğini bilemezsiniz. Hafif bir sarsıntıda bile durup depremi dinlemek yerine, şiddetleneceği ihtimaline karşılık önceden verilmiş karara uygun hareket edin. Deprem başladığında ilk 10 saniyede kendinizi güvenli duruma getirme şansınız yüksektir. Davranış biçiminize önceden karar vermiş olmanız gerekir. Diğer aile bireylerine de nasıl davranacaklarını söyeyin ve gösterin.

 

* Kritik bir noktadaysanız, hafif bir sarsıntıda bile ilk saniyelerde oradan uzaklaşın. Veya kritik bir durumdaysanız (elinizde sıcak bir içecek, ocağın başı, banyo yapma, merdiven üstünde çalışma vb.) tehlikeli durumdan hemen çıkın.

 

* Depremin oluş saatine ve deprem olduğunda bulunduğunuz yere göre farklı tehlikelere maruz kalabilirsiniz. Düzce depremi evlerde yemek pişirme saatine denk geldiği ve soğuk havalardan dolayı birçok evde soba yandığı için yangınlar çok fazla olmuştur.

 

* Depremin yarattığı panikle balkondan, pencereden atlamak yanlıştır. Deprem çok korkutucu birşeydir, ama evinizin yıkılacağı anlamına gelmez. Kendinizi yaralayacak hareketlerden kaçının.

 

* Depremde dış duvarlardan, pencerelerden, merdiven boşluklarından ve balkonlardan uzak durulması gerekir. Binamızda çıkmalar, iç mekana katılmış balkonlar varsa oralardan özellikle uzak durun.

 

* Yüksek binaların üst katları daha çok sallanır ve daha fazla korkutur. Bu panikle merdivenlere koşulmaması gerekir. Çıkış kapısına yönelmek yanlıştır. Sadece zemin kattakiler, hızlı hareket edebilmeleri koşuluyla çıkmayı tercih edebilirler. Ama buna da önceden karar verilmiş olması ve her aile bireyinin kendi başına hareket etmesi gerekir. Ara kattakilerin bir üst kata çıkması AKUT tarafından önerilmektedir. Ancak bunun da ilk 10 saniye içinde yapılması gerekir. Deprem şiddetlendiğinde ayakta duramayacağınızı bilmeniz gerekir. Dolayısıyla en güvenli davranış biçimi, merdivenlerden uzak durarak bulunduğunuz noktaya en yakın yerdeki güvenli noktada depremin geçmesini beklemektir.

 

* Merdivende veya balkonda yakalandıysanız hemen evin içine girin.

 

* Çocuklara ve yaşlılara da nasıl hareket edeceklerinin önceden gösterilmesi gerekir. Çok küçük çocukların kolay ulaşılır bir yerde yatmaları gerekir.

 

* Korunmaya muhtaç aile bireylerine kimin ulaşacağının da önceden belirlenmesi gerekir. Koruma duygusuyla herkesin aynı yere koşması veya kendini tehlikeye atması yanlıştır. Unutmayın ki çocuğunuza veya yaşlıya ancak kendinizi korursanız yardım edebilirsiniz.

 

* Binanıza güveniyorsanız kiriş altına girmeniz, sizi tavan dökülmelerinden, devrilen eşyalardan ve duvar yıkılmalarından korur. Ancak binanın genel olarak çökmesi durumunda en tehlikeli yer kiriş altı ve kolon yanıdır. AKUT’un ve  başka kuıruluşların broşğrlerinde, sağlam ve devrilmeyecek (çamaşır makinası gibi) eşyaların yanında yere yatıp kıvrılmamız önerilmektedir, ama bu davranışta her zaman güvenli olmayabilir. Eğer bu eşyeler yere sabitlenmişse cenin pozisyonu alarak bunların yanına yatın, yoksa bu eşyalar sizi sıkıştırabilir, hatta ezebilir. Depremde yıkılmakta olan bir binada gerçek anlamda güvenli bir davranış yoktur. Yıkılmayan binalarda tehlikelerden korunmamız mümkündür.

 

* Uykudayken deprem olursa deprem şiddetlendikten sonra depremi farkedeceksinizdir. Tam ne olduğunu anlamadan üstünüze birşeyler devrilebilir veya yıkılabilir. Hemen yastığınızı başınızın üstünde tutarak kendinizi uygun yerde korumaya alın.

 

* Korunmak için seçtiğiniz yerde betonun veya taşın üzerine yatmayın, sıkışma durumunda soğuktan etkilenebilirsiniz. Bunun için elinize geçen bir örtünün üzerine yatın.

 

* Evde deprem tatbikatı yapın, olası hataları gözden geçirin.

Son Haberler
Koruma Kurulu ağaç kesimine izin verdi.
Validebağ korusu tarihi ve biz
LEYLEKLER
Validebağ Havzası Neresi?
Validebağ Korusu
Validebağ korusunda kim ne yapmak istedi
Tüm Haberler >>


Web atolyesi