24 Ocak 2019 Perşembe
Ana Sayfa Haberler Dokümanlar Videolar Ulaşım


Temel Afet Bilinci


10 Mayıs 2016

 

"ABCD Eğitimi" Duyurusu

 

İstanbul depremi bekliyor

Ama kimin bir hazırlığı var?

 

Binamız sağlamsa,

Zeminimiz sağlamsa

güvende miyiz?

 

Depreme nerede yakalanacağız; sağlam binalarda, sokakta, açık arazide veya boğaz köprüsünde bizi bekleyen tehlikeler neler? Bunları biliyor muyuz, hazırlık olarak neler yapabileceğimizi biliyor muyuz? "Yapısal olmayan tehlikeler" nedir? Depremden sonra nerede, nasıl barınacağız?

 

İzmit depremi 100 bin binanın bulunduğu bir bölgeyi birinci dereceden etkiledi. 3 bin bina enkaz haline geldi. Enkaz haline gelen bir binadan sağ çıkmak bir mucize. Ama ya geri kalan 97 bin bina... Bu binalarda da çok sayıda ölümler, yaralanmalar oluyor. En sağlam binada da depremin tehlikelerini bilmiyorsak güvende değiliz. Binamız güvenilmez ise zaten tek çare binamızın sağlamlaştırılması veya yıkılması.

 

Deprem sadece yarattığı yıkımla değil, ardından yaşanan kargaşayla da afet demek. İstanbul'u bekleyen en büyük afet deprem sonrası belki de. Şimdiden hazırlanmak, küçük adımlar atmak, yakın çevremize güvenmek hayati önemde. Onun için deprem hazırlığı kendimizden, ailemizden, konutumuzdan, sokağımızdan ve işyerimizden başlamalı. 

Validebağ Gönüllüleri 1999 Aralığından beri depreme hazırlık çalışmaları yürütüyor. Afette sorunları birlikte çözebilmek için Validebağ Mahalle Afet Yönetimi oluşturuldu. Gönüllüler hem eğitimler aldı, hem mahallede eğitimi yaymaya çalışıyorlar. Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesinin yürüttüğü bir halk eğitim projesine (İAHEP) katılan Validebağ Gönülleri bu projenin eğitmenliğini yapıyor. Her bireyin ihtiyaç duyacağı bilgileri vermek üzere geliştirilen Temel Afet Bilinci Programını kendi mahallesinde uyguluyor.

 

Herkes depremle ilgili birçok şey duydu ve öğrendi, ama neyin doğru olduğunu bilmiyoruz; kimimiz birşey yapamayacağını düşünerek kulağını bu konulara kapattı, bazılarımız az ya da çok bazı önlemler aldı. Ama önemli bir eksiğimiz var: Güvenilir temel bilgileri birarada görerek pekiştirmek ve çevremizi bilgilendirecek duruma gelmek...

 

Afetler konusunda temel bir bilinç kazandırmayı amaçlayan 4 saatlik Temel Afet Bilinci Seminerinden yararlanın. Bilgilerimizi paylaşalım, tanışalım, küçük adımları birlikte atalım.

 

 

Validebağ Havzası

                                                                                                     Mahalle Afet Yönetimi Gönüllüleri
Son Haberler
Koruma Kurulu ağaç kesimine izin verdi.
Validebağ korusu tarihi ve biz
LEYLEKLER
Validebağ Havzası Neresi?
Validebağ Korusu
Validebağ korusunda kim ne yapmak istedi
Tüm Haberler >>


Web atolyesi