Pre-loader

Validebağ Korusuna Bahar Geldi -1

Validebağ Haberleri
Validebağ Korusuna Bahar Geldi -1

ÇILGIN  PROJE  İSTEMİYORUZ

354 dönümlük Validebağ Korusu Anadolu yakasının Karacaahmet Mezarlığı’ndan sonra ikinci büyük yeşil alanıdır. İçinde onlarcası anıt olmak üzere binlerce ağaç, çoğunluğu göçmen olmak üzere 100’den fazla kuş türü yaşamaktadır.

Mülkiyeti Hazine’ye ait olan arazinin kullanım hakkı 1927 yılında Milli Eğitim Bakanlığı’na bırakılmıştır.

Öğretmenevi olarak kullanılan Adile Sultan Kasrı, Abdülaziz Av Köşkü gibi tarihi eserlerin yanısıra, Üsküdar Devlet Hastanesi ek birimleri, Sağlık Meslek Lisesi gibi binalar da Koru’nun içindedir.

1996 yılında I.derece tarihi SİT alanı, 1999 yılında da I.derece doğal SİT alanı ilan edilmiştir. Yani, bu koruda inşai faaliyet yapılamaz, tarihi ve doğal özelliklerini ve bütünlüğünü yitirmesine yol açacak işlem yapılamaz. Buna rağmen, Koru üzerinden rant sağlamak isteyenler hep olmuştur.

Koru’nun zaman zaman çöp içinde ve bakımsız bırakıldığı, sahipsiz bir görünüm verdiği doğru olmakla birlikte, bunun Koru’ya el koyma bahanesi yaratmak için özellikle yapıldığını vurgulamak gerekiyor. Koru, emanet edildiği İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından artık sadece üzerinden kar sağlanacak bir alan olarak görülmektedir. Mezbeleliğin sebebi budur.

2006 yılında Üsküdar Belediyesi İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile bir protokol imzalayarak Koru’ya adımını atmıştır. Protokol yürürlükte iken Koru’daki temizlik, bakım ve güvenlik konularında en ufak bir iyileşme olmamıştır. Protokol 2011’de Danıştay’ca iptal edilmesine rağmen Belediye hala 23 Nisan bahanesiyle Koru’da ticari nitelikli panayırlar düzenlemektedir.

2012 yılı Ağustos ayından beri sürdürülen Öğretmenevi bahçesi çevre düzenlemesi projesi, buradaki doğal ve yeşil görüntüyü bozmuş, bahçe artık taş bir alana, daha doğrusu açık hava düğün salonuna dönüşmüştür. Bürokratik çekişmeler ve sonradan yapılan gereksiz ilaveler yüzünden proje hala bitirilememiştir. Buna ek olarak hastane binalarında yapılan güçlendirme çalışması ile Koru’daki varlığı zaten yasadışı olan İzci Evi’ndeki restorasyon çalışmaları, Koru’yu tam bir şantiye sahasına çevirmiştir. Koru’yu kullanan civar mahalle sakinleri olarak bu durumu protesto ediyoruz. Projeleri hazırlayan İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile kendisine sunulan projeleri gözü kapalı onaylayarak Koru’nun bu hale düşürülmesine yol açan Koruma Kurulu hakkında suç duyurusunda bulunduk.

Bütün bunlar yetmiyormuş gibi, yerel seçim çalışmasına başlayan bazı adaylar Validebağ Korusu üzerinden oy toplamaya çalışıyor.

Öncelikle şunu söyleyelim. Bizim siyasi bir amacımız yok. Hayatımızı doğrudan ilgilendiren konularda yurttaş olarak görüşümüz alınmaksızın, tepeden inme yöntemlerle akla, bilime, hukuka ve doğaya aykırı proje üreten kişi hangi partiden olursa olsun, karşı çıkarız.

AKP Üsküdar Belediye Başkan Adayı Hilmi Türkmen, Validebağ Korusu’nu Üsküdar’ın Hyde Park’ı, Central Park’ı yapacağını söylemiş. Bu konuda Kadir Topbaş’tan ve Tayyip Erdoğan’dan onay aldığını da eklemiş. Bu iddialı projeyi hazırlarken, sayın Türkmen, Koru’yu kullanan civar mahallelerden insanların, ilgili meslek odalarının, bilim insanlarının, hukukçuların, sivil toplum kuruluşlarının, uzmanların görüşlerini almamış, gelecek dönem seçilmeleri şüpheli siyasi kişilerin onayını almış. Dolayısıyla adı geçen kişilerin bu projeye onay vermelerinin hiçbir değeri, hiçbir geçerliliği yoktur.

Validebağ Korusu bir park değildir ve yabancı ülkelerdeki parklara benzetilmeye çalışılması sadece abesle iştigaldir. Üstelik çılgın projede önerilen tesislerin çoğu Hyde Park ya da Central Park’ta yoktur.

Sayın Türkmen’e hatırlatmak isteriz ki, I. derece SİT alanı olan bir koruda, inşai faaliyet yapılamaz. Bunu biz söylemiyoruz. Devletin koyduğu kanunlar, kurallar söylüyor. Mesleği avukatlık olan bir kişiye bunu hatırlatmak gerekmemeliydi.

Sayın adayın iddialarının tamamı gerçek dışıdır.

 • Validebağ Korusu hiçbir zaman tinercilerin yatağı olmamıştır. “Tinercilerden temizleme” bahanesi ile Koru belli bir gruba mı tahsis edilmek istenmektedir?
 • Validebağ Korusu halka kapalı değildir. Koru, civar mahallelerin sakinleri ve öğretmenler başta olmak üzere, her yaştan, her meslekten, her kesimden insana açıktır. İnsanlar senelerden beri burada yürürler, koşarlar, spor yaparlar, piknik yaparlar. Yoksa “halka açma” ile kastedilen, sadece belli bir gruba açılması, dolayısıyla aslında halka kapatılması mıdır?
 • Koru’yu kendi çıkarları için kullanan belli bir marjinal grubun yapılan her şeye karşı çıktığı” söylemi ise çok güzel bir çarpıtma örneğidir. Civar mahalle sakinlerinden oluşan Validebağ Gönüllüleri, şimdiye kadar Koru üzerinden rant sağlamaya kalkışan pek çok kişi ve kurum ile hukuki yollardan mücadele etmiş, çoğunda da başarılı olmuştur. Sayın adayın gerçekleştirilememiş rant projelerinden dolayı kapıldığı hınç duygusunun, kendisini böyle “marjinal” bir söyleme sürüklediğini düşünüyoruz.

Sayın Türkmen’in vaat ettiği şeyler ise gerçekleştirilemeyecek hayallerden ibarettir.

 • Seyir terasları, gözlem kulesi. Şimdiye kadar “bir seyir terası ya da gözlem kulesi olmadığı için manzara izleyemiyoruz” şeklinde bir şikayet duyulmamıştır. İnşai faaliyet yapılmaksızın, para harcanmaksızın kolaylıkla manzara izlenebilen bir yere seyir terası ve/veya gözlem kulesi yapılmasının hiçbir mantıklı gerekçesi yoktur.
 • Çocuk eğlence ve oyun alanları. Çocuklar için Koru çevresinde, yakınında pek çok oyun alanı mevcuttur. Validebağ Korusu’na gelen çocukların en büyük ihtiyacı, ağaçların, çiçeklerin, böceklerin arasında, toprağın, otların üzerinde koşmak, oynamak, bol bol oksijen almaktır. Koru’ya yapılacak herhangi bir tesis, çocukların zaten yararlanmakta olduğu bu doğal ortamı bozacaktır.
 • Yürüyüş yolları. Korumuzda zaten gereğinden fazla yürüyüş yolu vardır. Bunların bazıları 2009 yılında Üsküdar Belediyesi tarafından yasa dışı biçimde açılmış, bazıları ise dar iken genişletilmiştir. Yürüyüş yollarının bazıları toprak, bazıları asfalttır. Bir başka deyişle, her türlü beklentiyi karşılayacak yürüyüş yolu mevcuttur.
 • Hidrolik koruma alanları. Bu kavramı sayın Türkmen’in açıklamasını bekliyoruz.
 • Dinlenme alanları. Dinlenme alanı ile sayın Türkmen’in neyi kastettiğini bilmiyoruz. Fakat doğayı, doğallığı, yeşilliği seven civar mahalle sakinleri için Koru’nun her yeri bir dinlenme alanıdır. İnsanların dinlenmesi için başkaca bir şey yapılmasına gerek yoktur. Büyük şehrin kalabalığından, keşmekeşinden, gürültüsünden, pis havasından kaçmak isteyen insanlar için rahatça gezilip dolaşılabilecek, temiz hava solunabilecek doğal ve yeşil bir koru en güzel dinlenme alanıdır.
 • Koşu ve bisiklet yolları. Validebağ Korusu’nda bisikletle dolaşan, koşu yapan çok sayıda sporcu vardır. Bugüne kadar hiç kimsenin özel bir yol yapılması talebi olmamıştır.
 • Gölet. Koru’da gölet yapılması, “çılgın proje”nin en fantastik bölümü herhalde… Gölet yapımı, bakımı, temizliği milyonlarca TL’na mal olacak, buna karşılık civar mahalle sakinlerine sivrisinek ve pis kokudan başka bir şey kazandırmayacaktır.
 • Konser, sinema, tiyatro alanları, açık hava amfileri.  Bu tür tesisler için başka yer yokmuş gibi Validebağ Korusu’nun seçilmesinin anlamı nedir? Burada böyle bir talep yoktur. Açık havada yapılan bu tür gösterilerin gerek Koru’da yaşayan hayvanları ve kuşları, gerekse civar mahallelerde oturanları ne kadar rahatsız edeceği çok açıktır.

Sayın Türkmen’den beklentimiz, bu projeden vazgeçtiğini açıklaması, bunun yerine, zamanını ve enerjisini Üsküdar’daki belediye hizmetlerinin iyileştirilmesi konusuna ayırmasıdır.

Sonuç olarak, biz aşağıda adı geçenler, Validebağ Korusu’nun bir rant alanı olarak görülmesini değil, korunacak bir alan olarak görülmesini, bu ilkeye ve 2863 sayılı yasaya uygun davranılmasını istiyoruz. Torunlarımıza bırakacağımız en değerli varlık budur. Bu varlığa zarar verebilecek her girişime sonuna kadar karşı çıkacağız.

Çevre Mühendisleri Odası

Eğitim-Sen

Emekli Öğretmenler Derneği

Validebağ Gönüllüleri

Validebağ Korusuna Desteklerinizi Bekliyoruz

Validebağ korusunda sizleride aramızda görmekten memnuniyet duyarız.